Centrul Europe Direct Maramureș a organizat vineri, 17 decembrie 2021, evenimentul online care a marcat finalul Campaniei interregionale ”Regiunea mea verde”, derulată în parteneriat cu Centrele Europe Direct Panevėžys (Lituania) și Szolnok (Ungaria), în baza relațiilor de înfrățire ale Consiliului Județean Maramureș cu Districtul Panevėžys și Județul Jász-Nagykun-Szolnok.

La eveniment au luat parte profesori coordonatori și echipe de elevi din cele 3 regiuni, care și-au înscris în campanie proiectele și acțiunile responsabile de îmbunătățire a mediului și a vieții de zi-cu-zi, precum și profesori care au contribuit la schimbul de bune practici privind metode de învățare la distanță.

În deschiderea întâlnirii, coordonatorii celor 3 centre Europe Direct partenere, Radu Big – coordonatorul Centrului Europe Direct Maramureș, Alina Misiūnienė – coordonatorul Centrului Europe Direct Panevėžys și László Cecília – coordonatorul Centrului Europe Direct Szolnok au subliniat importanța și beneficiile acestui schimb de experiență interregional pentru promovarea proiectelor verzi derulate de școli și dezvoltarea de oportunități de colaborare în domeniul educațional. Responsabilii pentru acțiunile internaționale Europe Direct din cadrul Consiliului Județean Maramureș, Margareta Căpîlnean și Noemi Ganea, au asigurat moderarea, realizare prezentări, buna derulare a evenimentului, precum și implicarea activă a participanților.

Agenda evenimentului online a inclus lansarea Catalogului de bune practici privind metode de învățare la distanță, desfășurarea Atelierului Green CaMMP, precum și anunțarea premiilor pentru cele două concursuri derulate în cadrul campaniei interregionale, și anume Concursul video ”Agenda verde” și Concursul foto ”Galeria virtuală a regiunii mele verzi”.

Catalogul de bune practici ”Apropiați, respectând distanțarea” cuprinde 20 de metode de învățare la distanță utilizate de profesori din 14 școli și 6 grădinițe, metode care s-au dovedit eficace în perioada de restricții impuse de pandemia SARS-COV2, dar care pot fi utile și în alte contexte. După prezentarea catalogului, participanții au avut ocazia să voteze online 3 metode de bune practici preferate, considerate ca fiind cele mai interesante și inovative. Catalog bune practici 

Atelierul Green CaMMP l-a avut drept facilitator pe Liviu Ioan Neamț, profesor asociat la Facultatea de Inginerie, Secția de Inginerie Electrică, Electronică și Calculatoare – Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, iar tematica s-a axat pe susținerea unei prezentări privind energia și resurse educaționale online care pot fi utilizate ca platforme de învățare pentru elevi și studenți, precum și prezentarea unui exercițiu practic de proiectare a unei celule fotovoltaice.

La finalul evenimentului online, a fost anunțat clasamentul ad-hoc al metodelor de învățare la distanță și profesorii ale căror metode au obținut cele mai multe voturi online din partea participanților la eveniment. De asemenea, a avut loc ceremonia de anunțare a premiilor pentru Concursul video ”Agenda verde” și Concursul foto ”Galeria virtuală a regiunii mele verzi”. Premiile au fost stabilite ca urmare a voturilor obținute de fiecare echipă pentru materialele înscrise în evenimentele dedicate celor două concursuri, pe pagina de FB a Centrului Europe Direct Maramureș. Premiile constau în vouchere în lei pentru echipele din județul Maramureș respectiv în obiecte IT, pentru echipele din regiunile partenere, iar valoarea premiilor este următoarea: Locul I – 75 Euro (6 premii); Locul II – 60 Euro (6 premii), Locul III – 50 Euro (4 premii), Premii pentru Catalogul de bune practici (4 premii) – 40 Euro, Premii Speciale – Materiale promoționale ale Centrului Europe Direct Maramureș (29 premii).

 • CATALOGUL DE BUNE PRACTICI ”APROPIAȚI, RESPECTÂND DISTANȚAREA” – CLASAMENT
 1. Cui oferim in dar un buchet de flori, joc didactic realizat de prof. Carmen Ildiko CONDOR, Grădinița cu Program Prelungit Nr. 9 Baia Mare
 2. Teatrul o formă de exprimare și în online – prof. Tatiana CAUNI, Liceul Teoretic ”Emil Racoviță” Baia Mare
 3. Iarba este întotdeauna mai verde … cu un grădinar dedicat – prof. Ildikó BOROS, Școala Gimnazială ”Verseghy Ferenc” Szolnok
 4. Genialii în orele fizică – Gabriela Marusia COBEL, Școala Gimnazială “George Coșbuc” Sighetu Marmației

Premii speciale, în clasamentul atașat

 • CONCURSUL VIDEO ”AGENDA VERDE” – CLASAMENT

Locul I: Eco-Non Formal – Cristina PAȘCA – cl. VIII-a A, prof. coord. IOLANDA SZTRELENCZUK – Liceul Tehnologic Auto Baia Sprie

Locul I: Ce fac eu/ ce face școala mea pentru a combate schimbările climatice – echipa Adél RÉZ, Rebeka RADICS, Viktória SOM – cl. 8 B, prof. coord. Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó – Școala Gimnazială ”Kossuth Lajos” Tiszafured

Locul I: Creăm un mediu verde – prof. coord. Danutę KRIKŠČIŪNIENĖ – Școala pentru surzi și copii cu deficiențe de auz Panevėžys

Locul II: Sensibilizarea copiilor pentru protejarea planetei – echipa Augustina BĂBAN, Denisa MIHĂILĂ, Cristina GROȘAN – cl. X-a H, prof coord. Rodica MONE – inspector limbi moderne, prof. colab. Maria CIUMĂU, Alina SOREANU, Ramona ASTALÂȘ – Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Baia Mare

Locul II: Erasmus +, Pași mici verzi pentru stoparea uriașelor schimbări climatice – echipa Anna ARANY, Áron NYOLCZAS – cl. 10, Hanna Zsófia TVERDOTA – cl. 11, prof. coord. Ildikó BOROS – Școala ”Verseghi Ferenc” Szolnok

Locul II: Natura noastră este viitorul nostru – prof. coord. Rūta VAINAUSKAITĖ – Școala Gimnazială “Saltinis” Panevėžys

Locul III: Toamna în file de poveste – echipa Achim DRAGOȘ, KIS Erwin, Melisa PORUMB – cl. XI-a B, prof coord. Simida DRAGOȘ – Colegiul Tehnic ”Aurel Vlaicu” Baia Mare

Locul III: O zi, printre multe altele, în școala noastră verde – echipa MOLNÁR Adrienn, BORDÁS Kiara, TÖRÖK Benedek, cl. 6 B, prof. coord. LŐCSEI Eszter – Școala elementară ”Kőrösi Csoma Sándor” Szolnok

Premiul special:

 • Elevi inteligenți din Baia Mare – echipa LADÁNYI Kriszta, LAPOHOS Boglárka, LÉVAY Zsuzsa, cl. X-a, prof. coord. MAGYAROSI Laszlo-Zoltan, STAHARÓCZKY Kinga – Liceul Teoretic “Németh László” Baia Mare
 • Cetățeni europeni – trăim diferit, trăim durabil – Angelina COSTE, Casian TIHOVAN, Daniei COZLEAN, cl. XII-a C, prof. Ileana VASILESCU – Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Baia Mare
 • Agenda verde – Anamaria MÂRZA, cl VII-a, prof. coord. Alina RUSCOVAN – Școala Profesională Ruscova
 • CONCURSUL FOTO ”GALERIA VIRTUALĂ A REGIUNII MELE VERZI” – CLASAMENT

Locul I: O regiune verde este un ținut magic – echipa Alexandra HEREȘ, Andreea TORAI, Andreea PINTE, cl. XI-a, prof coord. Arhid. Adrian DOBREANU – Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Iosif Mărturisitorul“ Baia Mare

Locul I: Salvăm apa, salvăm râul Tisa – echipa Adél RÉZ, Rebeka RADICS, Viktória SOM – cl. 8 B, prof. coord. Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó – Școala Gimnazială ”Kossuth Lajos” Tiszafured

Locul I: Creăm un mediu verde – prof. coord. Danutę KRIKŠČIŪNIENĖ – Școala pentru surzi și copii cu deficiențe de auz Panevėžys

Locul II: Mâna omului în oglindirea Universului verde – echipa  Teodora Camelia GROZA – cl. X-a, Alexandru Dumitru METEȘ, VANCIU Tabita Ligia – cl. XI-a, prof. coord. Alexandra Maria Aurelia TOCACIU, Ioana – Lavinia LAZĂR – Liceul Teoretic „George Pop de Băsești” Ulmeni

Locul II: Erasmus +, Pași mici verzi pentru stoparea uriașelor schimbări climatice – echipa Anna ARANY, Áron NYOLCZAS – cl. 10, Hanna Zsófia TVERDOTA – cl. 11, prof. coord. Ildikó BOROS – Școala ”Verseghi Ferenc” Szolnok

Locul II: Natura noastră este viitorul nostru – prof. coord. Rūta VAINAUSKAITĖ – Școala Gimnazială “Saltinis” Panevėžys

Locul III: Talerele Medio Monte – echipa Nora POP – cl. VII-a C, Andreea BUTICA – cl. VIII-a A, Teodora HĂRȘAN – voluntar Green Impact, prof. coord. IOLANDA SZTRELENCZUK – Liceul Tehnologic Auto Baia Sprie

Locul III: O zi, printre multe altele, în școala noastră verde – echipa MOLNÁR Adrienn, BORDÁS Kiara, TÖRÖK Benedek, cl. 6 B, prof. coord. LŐCSEI Eszter – Școala elementară ”Kőrösi Csoma Sándor” Szolnok

Premiul special:

 • Călătoria – elev Miriam NECHITA, prof. coord. Maria Greta DEMETER – Colegiul de Arte Baia Mare
 • Lacrimi diafane – echipa Anastasia BRETAN, Alessia Lara CRĂCIUN, Victor RADU, Ana Iulia BIRDA – cl. X-a C, prof. coord. Iuliana KRISTOF – Colegiul de Arte Baia Mare
 • Origini nepătate – echipa Raluca Andreea CUPȘA, Iulia Irina DAN, prof. coord. Mirela STAN – Colegiul de Arte Baia Mare
 • Reciclăm azi pentru mâine – echipa Georgeta DEAC, Georgiana DEMIAN, Raluca OPRIȘ, prof. coord. Marcela URSU, MAGYAROSI Laszlo-Zoltan – Colegiul Tehnic ”C.D. Nenițescu” Baia Mare
 • O primăvară ecologică – echipa Ștefan IONCE, Tamas KESZLER, Federico OȘAN – cl. XI-a C, prof. coord. Sanda PETRUȚIU – Colegiul Tehnic ”Aurel Vlaicu” Baia Mare
 • Atelier creativ – echipa Anamaria IUGA – cl. X-a B, Iulian COMAN – cl. XI-a A, Denisa HALE – cl. XI-a B, prof. coord. Diana VENCZEL – Colegiul Tehnic ”Aurel Vlaicu” Baia Mare
 • Cetățeni europeni – trăim diferit, trăim durabil – Angelina COSTE, Casian TIHOVAN, Daniei COZLEAN, cl. XII-a C, prof. Ileana VASILESCU – Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Baia Mare